تبلیغات
دور دنیا - تخت جمشید را چه کسی آفرید؟
 
دور دنیا
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : شیوا سرخان زاده
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شنبه 22 فروردین 1394 :: نویسنده : شیوا سرخان زاده


تخت جمشید کجاست؟

تخت جمشید در استان فارس روی صفحه ای بنا شده که بیش از صدوبیست و پنج هزار مترمربع وسعت دارد. این صفحه بر فراز صخره ای است که از سمت شرق پشت به کوه مهد (کوه رحمت) داده است و از شمال، جنوب و مغرب، درون جلگه مرودشت است و شکل آن را می توان یک چهارضلعی دانست که ابعاد تقریبی آن 455متر در جبهه غربی، 300متر در طرف شمالی، 430.........


تخت جمشید کجاست؟

تخت جمشید در استان فارس روی صفحه ای بنا شده که بیش از صدوبیست و پنج هزار مترمربع وسعت دارد. این صفحه بر فراز صخره ای است که از سمت شرق پشت به کوه مهد (کوه رحمت) داده است و از شمال، جنوب و مغرب، درون جلگه مرودشت است و شکل آن را می توان یک چهارضلعی دانست که ابعاد تقریبی آن 455متر در جبهه غربی، 300متر در طرف شمالی، 430متر در سوی شرقی و 390متر در سمت جنوبی است.
کتیبه بزرگ داریوش بر دیوار جبهه جنوبی تخت، صریحا گواهی می دهد که در این مکان هیچ بنایی قبل از آن وجود نداشته است.
چرا تخت جمشید؟
براساس خشت نوشته ها و سنگ نوشته های کشف شده در تخت جمشید، نام اصلی آن پارسه است.
این نوشته ها که روی دیوار تچد و از زمان ساسانیان باقی مانده، در آن زمان اینجا را صد ستون می نامیدند.
در یک مقطع زمانی اینجا تخت سلمان یا مسجد سلیمان نامیده شد که نام پیامبری است که در قرآن آمده و مورد احترام مسلمانان است.
پس از خلق شاهنامه توسط فردوسی، جمشید پادشاه اسطوره ای ایران باستان جانشین سلیمان شد و ایرانیان گفتند شاهی که در اینجا بر روی تخت ها روی دست افراد در سنگ نگاره ها نشان داده شده جمشید است و اینجا را تخت جمشید نامیدند. اروپاییان هم به این مکان پرسپولیس می گویند که به معنای «مرکز تمدن پارس» یا «شهر پارسیان» است.
آیا داریوش، معمار تخت جمشید است؟
ساخت تخت جمشید که یکی از برترین بناهای تاریخی جهان است، در حدود دو هزار و پانصد سال پیش به دستور داریوش شروع و توسط جانشینان او ادامه یافت و تغییراتی در ساختمان اولیه آن داده شد.
براساس خشت نوشته های پیدا شده در آنجا، تمام کسانی که در تخت جمشید کار می کردند حقوق می گرفتند و در آن زمان بیمه بوده اند و جالب است که حتی زنان هم در ساخت تخت جمشید شرکت داشته اند.
ساخت تخت جمشید 50سال به طول انجامید و در طی این مدت معماران و هنرمندان از چهار گوشه ایران پهناور گرد آمدند تا با مصالح و فنون خاص خود، بنایی را بیافرینند که نه در آن زمان و نه هیچ زمان دیگر نمونه ای نداشته و ندارد.
کوروش و تخت جمشید
دوران هخامنشی، یکی از درخشان ترین دوره های تاریخی ایران و جهان است. کوروش، بنیانگذار سلسله هخامنشی بود که در تورات به عنوان نجات دهنده قوم یهود از یوغ اسارت بابلیان معرفی شده است.
گزنفون، مورخ یونانی سده چهارم پیش از میلاد نیز او را فردی با درایت، بی ریا و اهل راستی که همگان را مجذوب خویش می ساخته، معرفی کرده است.
کوروش که در واقع شهریار قبایل پارس بود در سده ششم پیش از میلاد با هم پیمان ساختن اقوام آریایی تبار پارس و ماد و با هوشمندی خارق العاده ای توانست بزرگ ترین امپراتوری جهان آن روز را پایه گذاری کند.
او که به سرسبزی و خرمی نیز عشق می ورزید، پاسارگاد را به عنوان پایتخت برگزید و آنجا را به صورت باغ شهری آباد و زیبا معروف به «پردیس» درآورد. پس از آن بود که واژه های «فردوس» در عربی و «پارادایس» در انگلیسی از این کلمه گرفته شد.
کوروش، پس از فتح بابل که اتفاقی بسیار مهم در زمان خود بود، اعلامیه ای منتشر کرد که مفاد آن امروزه به عنوان اولین منشور حقوق بشر مطرح است. پسر وی داریوش نیز زمانی که پس از او اقدام به ساخت تخت جمشید کرد بر اصول این اعلامیه پایبند ماند و جانشینان وی یعنی خشایارشاه و اردشیر اول که در ساخت تخت جمشید همکاری داشتند به احترام کوروش بر روی کتبیه ای، این منشور را در تخت جمشید نصب کردند.

برای خواندن ادامه مطلب-گزینه ادامه رو بزنین با تشکر

علت ساختن تخت جمشید

شاهان هخامنشی به جای یک پایتخت، با چهار پایتخت حکومت می کردند که در طول سال در آنها اقامت داشتند. این پایتخت ها در چهار مرکز اصلی تمدن های باستانی آن روز بنا شده بودند: بابل در قلب تمدن بین النهرین، شوش مرکز تمدن عیلام، هگمتانه، در مرکز اصلی مادها و بالاخره پارسه یا تخت جمشید در قالب خاستگاه خود هخامنشیان، یعنی خطه پارس، که روزگاری غنی ترین شهر زیر آفتاب، به شمار می رفته است.
تخت جمشید برای هخامنشیان ارزش والایی داشت، چرا که به عنوان کانون برگزاری بزرگ ترین گردهمایی جهان آن روز برای برپایی مهم ترین مراسم آیینی و جشن هایشان محسوب می شده است. در این محل نمایندگان 28ساتراپی یا ایالات تابع امپراتوری از دورترین نقاط گیتی دور هم جمع می شدند تا در حضور پادشاه، بزرگ ترین اعیاد را هم چون نوروز جشن بگیرند.
روح اغماض، تسامح، دادگری و انسان دوستی در دولتی که به رسالت اخلاقی خود نیک آگاهی داشته و خود پرچمدار این آرمان ها بوده است، در معماری و هنر آن نیز به نمایش درآمده است. تخت جمشید، مظهر اقتدار و عظمت شاهنشاهی ایران بود و هنر آن اقوام و نژادهای گوناگون از لیبی، اتیوپی، مصر و هندوستان، از دانوب تا رود سند، قفقاز، آسیای میانه، دریاچه آرال و خلیج فارس همه را اطمینان می داد که صرف نظر از رنگ، نژاد، آیین و زبان، اعضاء برابر یک جامعه بزرگ هستند.
تخت جمشید، میراثی برای تمام جهان
امروزه ثبت جهانی میراث فرهنگی، بر این نکته تکیه دارد که این آثار نه فقط به یک ملت بلکه به تمام دنیا تعلق دارند.
تخت جمشید یا پرسپولیس، در 4 آبان ماه 1358 با شماره 114 در فهرست میراث جهانی که در شهر قاهره مصر برگزار شد به ثبت جهانی رسید. پیش از آن نیز تخت جمشید در 24شهریور 1310 به ثبت آثار ملی در آمده بود.
نگاهی به قسمت های مختلف تخت جمشید
پلکان ورودی
دو ردیف پلکان قرینه، ورودی اصلی به تخت جمشید را تشکیل می دهند. هر ردیف پلکان شامل یکصدویازده پله است و هر پله در حدود 7متر طول،40 سانتیمتر عرض و فقط 10سانتیمتر ارتفاع دارد.
ارتفاع کم پله ها برای راحتی بیشتر میهمانان عالی مقام و حرکت آرام و تشریفاتی آنان به سوی صفه برای شرکت در مراسم بارعام و میهمانی شاهانه در نظر گرفته شده بود.
دروازه ملل
ورود به مجموعه کاخ ها از راه دروازه ملل انجام می گرفت. پیکره سنگی دو گاو عظیم در ورودی، به میهمانان یادآوری می کرد که در آستانه ورود به قطب تمدن هخامنشی هستند.
در بالای جرزهای این دروازه کتیبه هایی به زبان های پارسی، عیلامی و بابلی وجود دارد که در آنها خشایارشاه پس از ستایش خداوند چنین می گوید: این دروازه همه ملت ها را، من به خواست اهورا مزدا ساختم. بسا ساختمان های خوب دیگر در این پارسه برپا شد که من و پدرم برآوردیم. هر آن بنایی که زیبا می نماید، همه را به تایید اهورامزدا، ما ساختیم.
بار عام شاهی
شواهد باستان شناسی نشان می دهد که دو نقش زیبای بارعام شاهی که اکنون یکی در خزانه تخت جمشید و دیگری در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته شده اند، در واقع قرینه همدیگر و متعلق به پلکان های شمالی و شرقی آپادانا بودند که به بهترین شیوه، آغاز بارعام شاهانه را به نمایش می گذارند.
نمایش تحویل سال نو
یکی از نقوش حجاری شده، شیری قوی را نشان می دهد که گاوی را در حال بلعیدن است. به اعتقاد محققان این نقش نمایش تحویل سال نو است که به این شکل به نمایش درآمده است.
یافته های تخت جمشید ایران
در موزه دیگران
لیدی ها، یکی از ثروتمندترین ساتراپ های دوره هخامنشی بودند که همیشه هدایای بسیار نفیسی را برای پیشکش به پادشاه خود به همراه می آوردند. بازوبندها و پارچه های نفیس از جمله این هدایا بوده اند که در کشفیات باستان شناسان و تخت جمشید به دست آمده است.
امروزه برخی از این بازوبندها در میان گنجینه ای به نام (گنجینه سیحون) در موزه بریتانیا قرار دارد و قطعاتی پارچه از کهن ترین بافته ها با نقوش هخامنشی که در یخچال های سیبری محفوظ مانده بودند، در مجموعه حیرت انگیز به نام گنجینه پازیریک» در موزه آرمیتاژ سن پترزبورگ روسیه نگهداری می شوند.
کاخ سه دروازه با تالار شورا
پادشاهان هخامنشی از این کاخ احتمالا برای مشورت با نجیب زادگان پارسی و سایر مقامات بلندپایه کشوری و لشگری استفاده می کردند، به همین جهت به نام تالار شورا خوانده می شود.
کاخ اختصاصی داریوش
کاخ تچد که هنوز بقایایی پس از 2500 سال از آن باقی مانده، کاخ اختصاصی داریوش بوده است. جای جای این کاخ سنگ های صیقل زده شده و براق همانند آیینه نصب شده که نور ملایمی که از پنجره ها وارد می شده اند را انعکاس می داده اند.
هدیش
هدیش با 2250 مترمربع وسعت، کاخ اختصاصی خشایارشاه بود، این کاخ روزگاری یکی از زیباترین کاخ های هخامنشی محسوب می شد ولی در حال حاضر کاملا تخریب شده است.
کاخ ملکه
این کاخ بزرگ که در جنوب هدیش واقع شده است، محل زندگی ملکه و سایر بانوان سلطنتی بوده که قسمت غربی این کاخ بیش از 70سال پیش بازسازی شده و امروزه موزه تخت جمشید و بنیاد پژوهشی پارسه پاسارگاد را در خود جای داده است.
برای بیان زیبایی تخت جمشید واژه مناسبی نمی توان یافت، گویی معماری این کاخ هم چون سمفونی یک موسیقی است و تمام بخش ها با هم هماهنگ هستند، اما این زیبایی و هماهنگی پس از دو قرن در سال 330 قبل از میلاد توسط اسکندر مقدونی به آتش کشیده شد و تمام دارایی های آن به قول «پلوتارک» بر پشت 20000 قاطر و 5000 شتر به یغما رفت و چنین بود که نام تخت جمشید به همراه سازنده و ویران کننده اش به تاریخ پیوستنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دوشنبه 16 مرداد 1396 04:22 ق.ظ
Why viewers still make use of to read news papers when in this technological world everything is existing on net?
جمعه 13 مرداد 1396 05:35 ب.ظ
This is really interesting, You are a very skilled
blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of
your excellent post. Also, I have shared your
site in my social networks!
جمعه 13 مرداد 1396 01:44 ب.ظ
Generally I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to check
out and do it! Your writing style has been surprised me.
Thank you, very nice post.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 11:25 ب.ظ
Heya i'm for the primary time here. I came across this board and I to
find It really helpful & it helped me out a lot.
I hope to present something again and aid others such as you helped me.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 04:24 ب.ظ
I blog quite often and I seriously appreciate your information. The article has truly
peaked my interest. I will book mark your blog and keep checking
for new information about once a week. I opted in for your Feed as well.
شنبه 19 فروردین 1396 09:18 ب.ظ
I just like the helpful information you provide on your articles.
I will bookmark your blog and take a look at once more
here frequently. I am somewhat sure I'll be informed plenty of new stuff proper
right here! Good luck for the next!
دوشنبه 14 فروردین 1396 03:30 ق.ظ
These are truly impressive ideas in concerning blogging.
You have touched some fastidious things here.
Any way keep up wrinting.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر